Bostancı Oto Ekspertiz'de Araç Yanal Kayma Test İşlemi

Yanal Kayma Testi Nedir? Bu test aracın düz yolda direksiyonunu bıraktığınız da sağa ve sola çekip çekmediğini, rot-balans ayarlarının düzgün olup olmadığını ve aks boşluklarının kontrolü yapılır.


Bostancı Oto Ekspertiz - Araç Yanal Kayma Testi

Araç Yanal Kayma Testi Nedir! Nasıl Yapılır?

Araç yolda hareket halinde iken lastikler yolun durumundan ya da aracın bir yerinde olan arızadan dolayı zamanla aşınırlar. Tekerleklerin aşınması demek sizin araç kullanımı sırasında güvensiz bir şekilde yol almanız ve bu durumun kontrol edilmesine yanal kayma testi denmektedir.
Aracın düz yolda direksiyonunu bıraktığınız sağa ve sola çekip çekmediğini, rot-balans ayarlarının düzgün olup olmadığını ve aks boşluklarının olup olmadığını anlamak için yapılır. Sağlam bir yol tutuş, sizin ve aracınızın güvenliği için aracınızın rot-balans ayarının düzgün ve aks boşluklarının olmaması gerekir. 2. el araç alımında görüldüğü gibi oto ekspertiz yaptırmak güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir.
Yanal kayma test cihazı Hedef Oto Ekspertiz’in sahip olduğu cihazlardandır ve ölçümler bu cihaza göre yapılmaktadır. Bu kontrol cihazında ölçülen değerlerin, aracın orijinal ayarlarından ne kadar değişiklik gösterdiği ekspertiz ustalarımız tarafından anlaşılmaktadır.
Oto ekspertiz uzmanlarımız aracın arka ve ön lastiklerinin birbiriyle uyum içinde hareket edip etmediği kontrol eder ve araç hareket halinde iken direksiyon bırakıldığında sapmanın ne kadar olduğunu ölçerler. Ayrıca rot ayarları, lastik jant ve koban ölçümleri yanal kayma testi‘nin oto ekspertiz rapor’un da sizinle paylaşılır.

Bostancı Hedef Oto Ekspertiz Firmamız'da Yanal Kayma Testi’inde Neler Kontrol Edilir?

Lastiklerin olması gerekenden daha düşük ya da yüksek basınçta olması, kamber açılarının yanlış olması, toe açılarının yanlış olması yol tutuş problemlerini beraberinde getirir. Bu değişiklikler tekerleklerin direncinin artmasına sebep olduğu için bu durum lastiklerin aleyhinde olmaktadır.. Lastiklerin direncinin fazlalaşması aracın enerji ihtiyacını da artırararak daha fazla yakıt yakmasına sebebiyet verecektir. Aracın gücünü daha verimli bir şekilde kullanıp çevreye verilen zararın da azalmasını dikkate alıyorsanız alacağınız ya da satacağınız aracı Hedef Oto Ekspertiz, servisinde tüm kontrollerini sağlayabilir ve bunun sonuçlarını size oto ekspertiz raporu olarak sunabiliriz.